Thorn Klik for større billede
D-CO 6DL med 7,2W er kraftige nok til at kunne erstatte 20-35W halogenspots. Fås også som Gyro-version
Thorn Klik for større billede
Lille, lille spot, bare ø31 mm, på arm, der kan monteres på væg eller loft, D-CO Mini Spot 1,2W
Thorn Asymmetrisk indbygget vægarmatur med 1,6W, D-CO Wall Asym.

Produkter

D-CO LED bringer en ny dimension til belysning med spotlights


Ny LED serie med downlights og spotlights, der specifikt er udviklet til LED

 
armaturets konstruktion kontrollerer afkølingen af lyskilden hvormed der opnås en lang levetid på 50.000 timer med et bevaret lysudbytte på 70 %. D-CO LED familien rummer seks meget forskellige medlemmer, der er forsynet med 1, 3 eller 6 stk. 1,2W Osram LED. Serien har fire downlightversioner, og de største spots i serien har 7,2W med 15º, 24º eller 35º spredning, og kan erstatte 20-35W halogenspots. Herudover fås en version med 3,6W, som single eller i kit á 3. Downlight-serien rummer også en mini spot med 1,2W og en diameter på bare 40 mm, der er ideel til indikations- eller effektlys.

To D-CO LED familiemedlemmer skiller sig særligt ud fra de øvrige, nemlig D-CO Mini Spot, som er et lille spotlight monteret på arm og D-CO Wall Asym, der er et indbygget vægarmatur hvor 1,6W LED kombineret med en asymmetrisk reflektor giver en flot ”wallwasher-effekt” ideel til gangforløb, trapper og indgangspartier.

D-CO LED fås i grå eller hvid med en farvetemperatur på 3000 Kelvin. D-CO LED kan anvendes i butikker, kontorer, caféer, hoteller, restauranter, museer og andre steder hvor enkelt, fleksibelt og brugervenligt lys er i højsædet.

Få flere oplysninger om D-CO LED i det elektroniske katalog.